720020, Bishkek, st. Maldybaeva 34 b
Tel .: + (996 312) 54-35-61,
fax: + (996 312) 54-51-36
E - mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. web: www.ksucta .kg; email mail: ksucta_web@mail.гu ; This email address is being protected from spambots. You must have javascript enabled to view it.
  

Details of KSUSTA for payment of tuition by transfer through a bank
Contact information of institutes, departments and divisions of KSUSTA

TELEFON
institutes, departments and divisions of KSUCTA


Rector , reception

54-85-23
54-35-61

Abdykalykov Akymbek Abdykalykovich

First Vice-Rector

54-92-39

Satkynaliev Tashbolot Tutanovich

Advisor to the Rector, Head of International Educational Programs and Investment Projects

56-14-86

Boronbaev Erkin Kaparovich

Vice-rector for PV and HD

56-15-05

Zholbolduev Pamirbek Bakyevich

Vice Rector for Science

54-85-66

Madanbekov Nurzhan Zholomanovich

Vice-rector for state language, marketing, social policy and international cooperation

56-34-53

Abylov Saydulla Abdil Alisherovich

Scientific Secretary

54-57-85

Rajapova Naarkul Abdrakhmanovna

Educational Information Management

Quality and Accreditation Department

54-83-63 

54-83-55

Zhumabaev Ryskulbek Azimbekovich
Sadykova Gulzat Erkinbaevna

Control room

56-29-07

Mederbekov Yryskeldi Alisherovich

Human Resources Department

54-57-88

Karpenko Valentina Illarionovna

Student sector ok

54-33-13

Kerembekova Beishekan Osmonalievna

Special and Mobilization Department      

54-59-13  0555991146

Abdyldaeva Dzhildyz Kubatbekovna

Common department

54-51-36

 Bogubaeva Gulnara Satvikovna

Bookkeeping

 

54-57-98

Zhapanova Tamara

56-77-07

billing department

56-14-18

cashier

Planning and Finance Department

56-31-52

Mamaeva Ainura Bektenovna

Trade union committee

54-51-80

Dildaev Myrzakan Sopukhanovich

Director of the Research Institute “Earthquake-Resistant Construction” 0772474898

54-88-79

Mendekeev Rayymkul Abdymananovich

STC Technopark

54-14-82

Azobaev Ruslan Kubatovich

UPSU

56-31-53

Tugelov Zhyrgal Tokonovich

Department of Postgraduate and Doctoral Studies

56-97-45

Dzhusupova Mahavat Abdysadykovna

Avn

54-83-60

 

RIO

54-56-15

 

Training Center

54-83-62

Satybaldiev Mirlan

Center for Foreign Relations

56-31-56

Iskakova Saltanat

Library Information Center

54-56-01

Abdukadyrova Roza Aitievna

Head of AXO                                                  

56-48-26

Karzanova Nadezhda Petrovna

Technical department

56-31-53

Sadykov Almaz Kaydyldaevich

Department of TB and Civil Defense

56-04-96

 

Chief Engineer

56-15-05

Tabaldiev Bolot Ryskulovich

Stock

54-59-07

Toktosunov Bakyt Tagaykulovich

Security Service

54-83-66

Andashev Akylbek Jeenbekovich

ACS Laboratory                                                       

54-92-24

Matazimov Nurlan Abakirovich

INSTITUTE OF MASTERS                                                       

56-15-07

Sydykova Cholpon Kachkynbekovna

INSTITUTE OF
INNOVATIVE PROFESSIONS

65-07-30
65-07-30

Orozaliev Musapar Dzhumalievich
Fax IIP

88-19-93

 

Deputy directors full-time and central

59-53-90

Tusupbekova Nagima Anvarovna

Management and Tourism Assessment

46-65-22

Toychubek uulu Altynbek

Economics and Cadastre

88-19-93

Tologonova Aida Myrzakanovna

Design   

46-64-45

Bayterekov Adylbek Esenkulovich

Fire safety                

65-87-07

Rasulov Akylbek Kerimbaevich

Infocommunication technologies and radio engineering

88-19-95

Talypov Kubatbek Kemelovich

IIP Accounting

65-07-36

 

INSTITUTE OF ARCHITECTURE AND DESIGN

54-85-24
54-22-48

Halmurzaeva Gaukhar Baimurzaevna

Deputy deer Dzhuzbaeva Aizada,   Kanimetova A

Architecture

54-58-00

Omuraliev Duishen Dzhunusovich

Urban planning

56-15-52

Keneshov Tolobay Seydakmatovich

Design of the architectural environment comp. class- 56-15-52

56-19-65 

Halmurzaeva Gaukhar Baimurzaevna

Restoration and reconstruction of the arch. Heritage 62-10-73

54-57-91

Filatova Tatyana Arkadevna

Artistic design of products and applied art 56-04-12

54-83-56

Omurkulova Dinara Kuttubekovna

Descriptive Geometry and Graphics

54-57-90

Nurmanbetov Nadyrbek Rakymbekovich

Philosophy and social sciences

56-22-49

Abylkasymova Gulnaz Abasovna

INSTITUTE OF CONSTRUCTION AND TECHNOLOGY (ISiT)

54-57-83
54-56-65

Mamatov Zhanybek Ysakovich
Methodist Baktygul, Nurgul

Deputy directors for educational work

54-56-65

Satkynaliev Kanybek Tashbolotovich               

Building structures, buildings and structures

54-56-41
54-56-68

Bekbolotova Zhyldyz Sagynbekovna

Production and examination of building materials and structures

54-57-14

Bolotov Taalaibek Tursunkulovich

Design, construction of buildings and earthquake-resistant construction

54-57-12

Mamatov Zhanybek Ysakovich

Geodesy and geoinformatics

54-56-02

Chymyrov Akylbek Urkalievich

Roads and Railways, bridges and tunnels

59-53-91
54-56-67

 Kurbanbaev Alaybek Borboevich

Heat and gas supply and ventilation                         

54-56-84

Tentekova Burul Kochorovna

VViGTS                                   

54-56-42

Karimov Tashmukhamed Halmukhamedovich

Mechanics

56-07-79

Bayaliev Altynbek Zhakypbekovich

CDO                                                       

54-06-54

 Solpueva Aida

INSTITUTE of Economics and Management (IEiM)

54-88-78

Samaibekova Zeynegul Kubatbekovna

54-95-62

Accounting and Auditing

54-56-85

Sherbekova Anara Amankulovna

Economics and enterprise management

54-57-15
54-56-64

Satkynaliev Tashbolot Tutanovich

Management

54-95-63

Duishenalieva Altynay Dzhayloobekovna

INSTITUTE OF
TRANSPORT AND ECOLOGY

54-28-73

  Shatmanov Orozbek Toktogulovich

54-57-19

Deputy Directors- Duyshebaev Sultan 

Operation of transport and technological machines

54-56-98

Suyuntbekov Islam Esenkulovich

Organization of transportation and traffic safety

54-16-96

Isakov Kuttubek Isakovich

Customs (in transport)                             

56-13-82

 Esenaliev Turdakun Bazarkulovich

Physics and Applied Chemistry

54-57-13

Aydaraliev Zhanbolot Kachkynbaevich

FCS

56-31-55

Sayakov Salaydin Pirmamatovich

ORMIRYRA

54-57-18

Arstanbekova Zhamilya Arstanbekovna

Kyrgyz language and literature

54-57-16

Karybekova Mairamkul Karybekovna

Foreign languages

54-04-92

Sarymsakova Aelita Zhenishovna

Technosphere Security

56-45-14

Berdieva Makhabat Turabaevna

INSTITUTE OF
NEW INFORMATION TECHNOLOGIES

54 -57-97

Ukuev Beishenbek Takyrbashevich

54-92-25

Orozobekova Aida K. (for educational and upbringing work)

Information System and Technology

56-14-12

Zhaparov Marat Turdalievich

Applied Informatics

54-92-23

Cherikbaev Mirlan

Computational Linguistics and Intercultural Communication

54-56-66

Zhumalieva Gulira Edilbekovna

Securing Information Systems

54-92-28

Abdullaev Apsamat Abdulaevich

Applied Mathematics and Computer Science

56-44-46

Osmonkanov Anarbek Modonovich

Kyrgyz - German Institute for Applied Informatics (KGIPI)

54-92-28
54-95-28

Omurov Nurlan Kubatovich

Design (1/302)

54-92-38

 

ACS

54-85-18

Yusupov Arapbek

Director of the Indian-Kyrgyz Center “ICCIT”

54-18-57

Zhumalieva Gulira Edilbekovna

Printing house "Vanguard"

54-83-61

Cherikbaev Melis 0543 23-91-78

Director Komuz-Ust

59-53-92

Aydaraliev Suragan Aydaralievich

Golden Disc Studio

54-92-49

Esenaliev Emil

                                                                    

DIVISIONS:


Watch of the educational building №1

54-58-43

Omuralieva Baktygul Manashevna

Watch of the educational building №2

54-50-11

Bayseitova Chynara Syrdybaevna

Watch of the educational building №3

54-56-86

Abdymomunova Zamira Ashirbekovna

Hostel №1

54-57-81

Nishanova Zhamilya

Hostel №2

56-31-54

Kulmatov Beishenbek Akylbekovich

Dormitory No. 3
Block B, D in the general No. 3
Honey. Item Stud.
Sotr.

26-71-32
26-70-56
26-70-56
54-59-12

Bozalaev Temirbek Sharshenovich, 
Askarova Rakhat
Uchkempirova Zhyldyz (0777-066103)
Mayamerova Anipa Kubatovna - nurse

Passportist general No. 1,2,3,4

26-71-32

Elkina Tatyana Vasilievna

Bishkek College of Architecture and Civil Engineering

59-00-40

Dyushebaev Maksat Dzhumagulovich   
59-01-42 OK

Bishkek Road College  

54-15-74

Alymkulov Asylbek Shamurzaevich

Art College. S. Chuykova

30-03-28

Abdiev Bolotkan Musaevich 30-03-32

Archive

0773-740660

Beishekenova Zhyldyz Asylbekovna

3-case
3-case

54-88-86
54-23-79

 

Youth Center
Web Center

56-31-57

Abdrakhmanov Doorbek
Abdraeva Nazgul Sarbagyshovna

Selection committee

54-57-99

 Bolotov Taalaibek Tursunkulovich

Auto School KSUCTA

54-33-96

Esenaliev Turdakun Bazarkulovich

Electoral Reception

56-31-59

 

An electrician 

0773121234

Tilek

College at KSUCTA

50-53-92

Derbisheva Elmira Dupenovna